Картини за стена
Картини за стена - как да изберем картини за стените на нашия дом?
След като сме ремонтирали и обзавели дома си, често се питаме какво да поставим на празните стени вкъщи? Най-класическия вариант за декориране на стена е подходяща картина или група картини. Кои са водещите принципи и критерии, когато избираме картина за стена?
-
Емоционалното въздействие
е водещо при покупка на картина за стена. Усещанията, емоциите и чувствата, които предизвиква в нас дадено платно са това което ни подтиква да направим своя избор. Ако ни кара да се чувстваме приятно, събужда в нас хубави спомени, въздейства ни емоционално, харесва ни да го гледаме – това вече е причина да се замислим за покупка. И най-скъпата подарена ни картина не бихме закачили на стената, ако не докосва душата ни и не ни въздейства приятно. Авторската картина създадена от художник носи силен емоционален заряд и послание, което ако ние сме почувствали положително и е грабнало душата ни, винаги ще ни зарежда с положителни емоции. Такива картини бихме избрали за нашия дом за да радват нас и семейството ни, за да внасят хармония и уют и да ни зареждат с енергия. Не винаги чисто емоционалния избор е достатъчен за да вземем най-доброто решение за декорацията с пана и картини на стените в дома ни. Необходимо е да имаме в предвид и някои общи правила и принципи за картините.
-
Стила на картината
.
При избора на картини за стена е добре да търсим стилово единство между тях и елементите на обзавеждането. Това постигаме както с поставянето на подходящи рамки, така и с избора на хармонични по стил с интериора картини. Има произведения на изкуството създадени в стилове, които ни въздействат изключително силно, но те не винаги са предпочитани за нашия дом, защото биха ни напрягали. Такива стилове са кубизма, конструктивизма, абстракционизма и др. Едни от най-подходящи за стените в нашето жилище са класическите, реалистичните и импресионистичните творби. За импресионистичните картини са характерни играта на светлината изобразена в хармонични светли тонове, непосредствеността на позите, движението и композицията.
-
Жанра и тематиката
.
Търсейки създаването на хармония и уют е необходимо да съобразим тематично избраната картина за стена с функционалността на пространството където ще я поставим, за да създаде подходящите настроения и емоции на нас и гостите ни. Най-универсални са пейзажните картини. Подходящи са за почти всички помещения и най-вече за хола и спалнята. Портретите най-често поставяме на стените на кабинета и офиса ни а нашите и семейните портрети във всекидневната. Фигуралните композиции, картините с цветя и картини с коне и животни са добър избор за детските стаи и дневните а картините натюрморт – биха били най-подходящи в трапезарията или кухнята. Голото тяло е по-капризно в това отношение и е подходящо като елемент от декорацията на спалнята.
-
Техниката на изработка
.
При избора на техниката в която е направена картината е добре да имаме в предвид някои практични правила свързани с осветеността и влажността на помещението и стената където ще я окачим. Прякото слънчево осветление и ултравиолетовите лъчи могат да увредят пигментите и да променят цвета на хартията на графичните рисунки и акварелни картини. Затова тези техники са подходящи за коридори, стълбища и непряко осветени стени. Това е в сила и за сухия пастел, офорта, сухата игла, гравюрите. За картините и рисунките изработени на картон и хартия не се препоръчват стени с повишена влажност каквито са тези в кухнята. Маслените картини върху платно или друга твърда основа са по-устойчиви на светлинно въздействие подходящи и за силно осветени стени.
-
Цветовата хармония
.
Най-подходящи за аранжиране с картини са стени с неутрален, пастелен, светъл, не много ярък цвят. Картините на такава такава стена могат да бъдат търсени както като контрастни цветови акценти, така и като хармонично допълващи се с цвета на помещението.
-
Размер и формат
съобразени с големината на стените и помещенията. Миниатюрите, рисунките и картините с малък размер предполагат интимен контакт със зрителя и близък прочит. Разположени на големи стени те биха се изгубили и е необходимо да са аранжирани в група за да въздействат като цялостна композиция. Добре е да бъдат поставени на малки по площ стени, ниши, кътове, колони и да бъдат аранжирани с подходящо осветление. За средните и големи картини се изисква достатъчно разстояние за да бъда обхванати в цялост. За тях са подходящи по-големите стени и помещения.